FEEDER CLASSIC SZABÁLYZAT
1.Az egyes fordulók időtartama 5 óra.
2.Ha a verseny vagy forduló valamilyen körülmény (így különösen időjárási, vagy vízügyi okok) miatt félbe marad, akkor azt két órát meghaladó horgászat esetén szabályos fordulóként vagy versenyként kell értékelni. Egyéb esetekben meg kell ismételni a fordulót vagy a versenyt. Vihar esetén a rendezők hangjelzésé-re a versenyt azonnal félbe kell szakítani, s a versenyzőket biztos helyre kell juttatni. Amennyiben a légköri, vagy a vízügyi viszonyok megjavulnak, hangjelzés után a versenyzők visszatérhetnek horgászhelyeikre s 5 perc múlva egy újabb hangjelzésre folytathatják a fordulót. A fordulót le lehet rövidíteni, ha a program nem teszi lehetővé a teljes 5 óra versenyidő betartását. Ahhoz, hogy egy forduló érvényes legyen, legalább 2 órányi időtartamúnak kell lennie.
3.A verseny megszakításáról a szervező dönt. Ilyen esetben a jelzés gyorsütemű, szaggatott hangjelzés.
4. Az etetőanyag és csali összetételének kizárólag természetes eredetű anyagokból kell állnia, semmilyen fémes eredetű anyag, valamint bojli, paszta, pellet vagy gyurma, illetve műcsali nem használható. Egy fordulóban maximum 12 l etetőanyag (bekevert, áttört, kész, nedves állapotban, beleértve földet, agyagot, kukoricát, magokat, és minden egyéb, a vízi környezetre és a növényzetre ártalmatlan, nem mérgező összetevőt,dipeket, aromákat).
A következő élőcsali felhasználás engedélyezett: 2,5 l élőcsali használható fel, és amely legfeljebb 0,5 liter vízilárvát, ebből legfeljebb 0,25 liter nagyméretű (tűző) szúnyoglárvát, legfeljebb 0,5 liter födigilisztát (beleértve annak valamennyi alfaját) nem összevágott formában tartalmazhat. Ezen a mennyiségen felül a horogra szánt tűző szúnyogot a FiPS által hivatalosan elfogadott tűző szúnyog limitáló edényben. Minden további csalizásra, vagy etetésre szánt (élő)anyagot a F.I.P.Sed. áttetsző "hivatalos mérődobozában" kell az ellenőrzésre bemutatni. Az etetésre és csalizásra használt vízilárvát legfeljebb két "hivatalos mérődobozban" megosztva lehet az ellenőrzés során bemutatni (pl. 0,25 liter apró, és 0,25 liter tűző szúnyoglárva). Az ellenőrzésre a "hivatalos mérődobozokat" lezárva kell az ellenőrzésre bemutatni, a dobozok fedelét tilos bármilyen módon (pl. ragasztószalaggal) rögzíteni. Az egyes versenyfordulók befejeztével tilos a fel nem használt etetőanyagot vízbe dobni. A versenyző köteles rajthelyén a hulladékot összegyűjteni és elszállítani.
A versenyzőnek az ellenőrzés során az etetőanyagot beosztásos vödörben kell bemutatni, a csalikat pedig "hivatalos mérődobozokban". Valamennyi versenyzőnek rendelkeznie kell saját, megfelelő beosztással rendelkező vödrökkel és a "hivatalos mérődobozokkal". Amennyiben egy versenyzőnek nincs "hivatalos mérődoboza", egy helyezési ponttal nagyobb helyezési számot kap a fordulóban tényleges elért eredményénél. Az ellenőrzést követően tilos az etetőanyag és az etetés során használt föld vízzel, vagy más folyadékkal (pl. folyékony aroma) akármilyen módon történő (újra)nedvesítése, azonban permetezőspray a nedvesség megőrzésére, és a csali ragasztására történő használata a limit ellenőrzés után az alapozó etetés megkezdéséig megengedett. Megengedett továbbá a limitben meghatározott mennyiségbe beleférő, de legfeljebb 100 ml mennyiségű - akár por, akár folyékony állagú - adalék etetőanyaghoz adása az alapozóetetésre felhívó jelzésig. Az alapozó etetést követően kizárólag permetezőspray használható az etetőanyag és a csali nedvesítésére. Kisméretű edényben a csali ízesítésére (dippelésére) szolgáló adalék használata megengedett.
5. Rajthelyén belül a versenyző bárhol elhelyezkedhet. Tilos a semleges zónába etetni és ott horgászni. Tilos a víz felszínén úszó etetőanyagok használata. A rajthelyen belül a dohányzás a felkészülési idő, és a verseny ideje alatt, tilos!
6. A felkészülési idő alatt a dobástáv gyakorlásához vagy mélységméréshez kizárólag horog nélküli ólmos szerelék használható, a feederkosár mindennemű használata tilos az etetés kezdetét jelző dudaszóig. Az alapozóetetés során 10 percben kizárólag horog nélküli, a versenyen is engedélyezett méretű és formájú kosárral és a megengedett módon szerelt szerelék használható alapozó etetés céljából.
7. Az alapozó időszak, valamint verseny ideje alatt etetni kizárólag feederkosárral szabad, a kézzel történő etetés, valamint minden segédeszköz, csúzli, parittya, rakéta stb. használata egyaránt tilos.
8. A megengedett legnagyobb feederkosár mérete: hosszúság 7 cm, átmérő 5 cm, a kosár üresen mért abszolút tömege nem lehet 15 grammnál kisebb. Olyan kosár, melynek bármely paramétere meghaladja a megengedett maximumot, nem használható.
Az alapozó etetés, valamint a verseny során kizárólag az úgynevezett "open-end" (tehát alul-felül nyitott feeder kosár) és a "block end" (azaz alul, vagy akár alul-felül is zárt, ismert csontikosarak ilyenek) kosár használható. A kosárnak hengeres formájúnak (kör vagy sokszög) kell lennie. Minden ettől eltérő formájú kosár (csepp, lapos, method, bordás, stb…) használata tilos.
9. A feederkosárnak vagy az azt rögzítő bármilyen eszköznek a főzsinór teljes hosszában szabadon kell csúsznia, semmilyen fix szerelék, vagy egy adott korlátozó pontig csúszó, vagy a csúszásban akadályozott, illetve lassított szerelék sem használható, azonban a dobások során történő zsinórszakadást kiküszöbölő dobóelőke beiktatása megengedett. A method-feeder technika használata tilos, tehát az etetőanyagot vagy földet, tartalmazó kosáron nem futhat keresztül a főzsinór. A feeder kosárkosás a főzsinórra csak oldalról rögzíthető és kizárólag szabadon csúszó módon. A horog előke kosáron történő átfűzése, ahhoz való csomózása, vagy etetőanyagba tömése semmilyen módon nem megengedett.
10. A megengedett legnagyobb horogméret a 10-es, melynek öble nem lehet szélesebb 7mm-nél. Ennél nagyobb horog semmilyen esetben sem használható. A horogelőke minimális hossza 50cm, és ez a hossz a zsinórhoz hajtott kosár aljától mérendő.
11. A versenyző csak egy orsóval szerelt horgászbottal horgászhat, amelyet kötelezően etetőkosárral, és egy darab egyágú horoggal kell ellátnia, melynek a hegye és a szára közötti távolság nem lehet nagyobb 7 mm-nél (10-es számú méret). A versenyzőnek korlátlan számú botja lehet előkészítve, de egyszerre csak eggyel horgászhat.
Az előkészített botok nem lehetnek előre felcsalizva, a kosarak pedig nem lehetnek előre etetőanyaggal töltve. Halfogás esetén csak akkor dobhat be a másik bottal, ha a megfogott hal már a merítőszákba került. A csali bejuttatásának egyetlen megengedett módja a bottal történő dobás. A kosár kézzel való bedobása, valamint az orsóhasználat nélküli, zárt felkapókarú belendítés nem megengedett. Az üres kosárral történő horgászat megengedett.
Tilos az úszózás, a pergetés, a műlegyek használata, az ólmozott úszó, az oldalt szerelt előke, kanalak, élő vagy élettelen csalihal, halszelet, ikra használata. A horogra tűzött csalik csak feltűzve használhatók, tilos a csali ragasztása, egybeolvasztása. Abban az esetben, ha a szervező szabálytalanságot tapasztal vagy figyelmét ezzel kapcsolatos szabálytalanságra hívják fel, jogában áll a szereléket vagy bothosszat azonnal megvizsgálni, illetve megmérni anélkül, hogy megvárná a forduló végét. Ebben az esetben a versenyzőnek tilos a szereléket módosítania (feederkosár rögzítésének feloldása, előke elszakítása stb.). Mind az ellenőrzés megtagadása mind pedig a szerelék módosítása esetén a zsűri elbírálására van szükség, szabálytalanság esetén a zsűri a versenyzőt kizárja.
Tilos a halradar használata a verseny.
Tilos a meghorgászni kívánt távolságot bármilyen mechanikus vagy elektronikus segédeszközzel meghatározni.
12. A botok maximális hossza: 4,5m. Az etetéshez bármilyen bot használható.
13. A fogás akkor is érvényes, ha a horog nem a hal szájába akadt, de tilos a jellegzetes "gereblyézés". Amennyiben a szervezők faj- vagy méretkorlátozást írnak elő, ezt lehetőleg a versenykiírásban, de legkésőbb az első technikai értekezleten kell közölni és valamennyi versenyzőnek be kell tartani.
14. A merítőszák használata megengedett, de a szákolást csak a versenyző végezheti segítség nélkül és csak a partról.
15.A versenyzők legfeljebb 1 méter széles és 1 méter hosszú stéget használhatnak, ezt úgy helyezhetik el, hogy az a víz fölé nem nyúlhat be (szükség esetén a versenybíróság úgy dönthet, hogy a stég egy kisebb része a vízben állhat). A kiegészítő stégeket a főstéggel egy sorban kell elhelyezni, s azokon csak a felszerelést szabad tartani.
16.A versenyzők horgászat közben nem állhatnak a vízben és lábuk a ládájukon ülve sem érhet a vízbe (kivételt képez a változó vízszintmagasságú pálya, de a verseny kezdetekor ebben az esetben is e szabály vonatkozik).
17.A versenyzők rajthelyüket a felkészülési idő megkezdését követően a verseny végéig nem hagyhatják el. Amennyiben ez mégis elkerülhetetlen, kötelesek azt előzetesen a verseny- vagy szektorbírónak bejelenteni, Visszatérésükkor semmit nem vihetnek rajthelyükre.
18. A versenyzők kötelesek halaik élve tartásáról gondoskodni, ezért kerek haltartóként legalább 40 cm átmérőjű, szögletes haltartó esetében legalább 50 cm átlójú és 3,50 méter hosszú, aprólyukú (varsa) szákot (micromesh) kell használniuk, a megfogott hal más módon történő tárolása tilos. A haltartót a lehetséges legnagyobb hosszában, de legalább 1,5 méter hosszban kell a vízbe helyezni és a vízben tartani a verseny teljes időtartama alatt. A halakat kíméletesen kell a horogról leakasztani. Tilos a szándékos un. rázás. A halak bármilyen megcsonkítását szankcionálni kell.
19. Tilos horgászni és csalit bedobni mind a vízfolyással megegyező, mind azzal ellentétes irányban lévő semleges zónába; a saját ringet elhagyó, szomszéd ringben vagy semleges zónában fárasztott halak az eredménybe beszámítanak. Amennyiben a halat fárasztó versenyző zsinórja bárhol összeakad a szomszédos horgász(ok) zsinórjával, de a szákolás pillanatáig a két összeakadt szerelék szétvált, az így megfogott hal az eredménybe beleszámít. Abban az esetben, ha a két összeakadt szerelék külső behatás nélkül nem válik szét a szákolás pillanatáig, akkor az így fogott halat, vagy - ha mindkét szomszédos horgász halat fog, az összeakadás helyétől függetlenül - halakat azonnal vissza kell helyezni a vízbe. Ennek be nem tartása, illetve a kétséges halnak a haltartóba való helyezése azt vonja maga után, hogy a haltartószák legnagyobb halát (halait) külön meg kell mérni, súlyukat feljegyezni a mérlegelési lapra. A zsűri joga, hogy az így fogott halnak az eredménybe való beszámításáról vagy figyelmen kívül hagyásáról döntést hozzon.
20. A verseny végén a horgászkészséget azonnal ki kell emelni a vízből. Csak e jelzés megszólalásáig kifogott hal kerülhet értékelésre. Kifogottnak tehát az a hal tekinthető, amely a jelzés megkezdésekor már a partvonalon belülre került.
21. Mérlegeléskor kizárólag a zsákmány összsúlyát állapítják meg, ettől még kívánságra sem lehet eltérni. Az eredményt grammokban kifejezve, a mérleg pontosságának megfelelően kell feljegyezni.
22. A versenyzőnek a mérlegeléskor jelen kell lennie, a versenydokumentumot aláírásával kell igazolnia.. A halakat a szektor mérlegelésének befejezéséig a vízben, haltartó szákban kell megtartania, majd a szektorbíró jelzésére kell óvatosan visszahelyezni a vízbe, és szabadon kell őket bocsátani (kivéve a szervezők által meghatározott eseteket). A horgásznak ellenőriznie kell a mérlegelést, majd a kifogott halak súlyát rögzítő dokumentumot aláírásával igazolnia. A halaknak a vízbe történő visszahelyezését követően a súlyra vonatkozó semminemű reklamáció nem fogadható el.
23. Egy szektorba tartozók fogását csakis ugyanazzal a mérleggel kell és szabad mérni. A kifogott hal mérlegelésére kizárólag olyan tároló (háló, vödör, edény) használható, amelyik a rajta lévő lyukaknak köszönhetően lehetővé teszi a halakkal együtt a tárolóban kerülő víz elfolyását.